top of page

Eyvah, Anne Oluyorum!

Yaklaşık 9 yıldır anne olarak en yoğun hissettiğim duyguların; "sevgi ve kaygı" olduğunu söyleyebilirim. Kaygı, hamilelikle başlıyor ve artık kaygıyla yaşamayı öğreniyorsunuz ve bir süre sonra, kontrol edebilir hale geliyorsunuz.


Hamilelik sürecinde ve sonrasında, sağlık sigortanızın olması ise, hayatınızdaki kaygıları oldukça azaltıyor. En azından bende etkisi oldu.
Peki, hamilelikte doğum sigortası nasıl faydalı olur?


Sağlık sigortanızın kapsamında doğum teminatı varsa, hamilelik sırasındaki muayene, tetkikler ve doğum, teminatın limitleri kapsamında sigortanız tarafından karşılanıyor. Bir çok hamilelik sigortası poliçesi vardır, limitleri, teminatları ve kapsamı farklı olabilir.


Tamamlayıcı veya özel salık sigortalarına, doğum teminatı eklenebilir.


Kritik konulardan biri "bekleme süresidir". Birçok sigorta şirketi, doğum teminatının kullanılması için, hamilelikten 1 yıl önce doğum teminatının satın alınması ön koşul koyar. Yani hamileyken, sigorta yaptırırsanız, doğum teminatından yararlanamazsınız. Ancak, bazı sigorta şirketleri, hamileyken de doğum paketi satın almanıza imkan sağlar. Hamileyken de doğum teminatı olan sigorta şirketleri için linke tıklayabilirsiniz.


Burada, sigortayı satın alırken aşağıdakileri detaylı sorgulamak gerekir?

1-Doğum teminatı var mı?

2-Doğum teminatı yoksa da, ek olarak satın alınabilir mi?

3-Doğum teminatı limiti nedir? Yani en fazla kaç TL tutarında harcama yapabilirsiniz? Örnek doğum teminat limiti 50.000 TL ise, üzerindeki tutarı siz ödersiniz.

4-Doğum teminatı kullanmak için ön koşul var mı? Yani belirli bir süre beklemeniz gerekir mi?


Hamilelikte, sizin sağlık durumunuza göre, birçok test yapılır. Hamilelik test detayları için tıklayabilirsiniz. Yaşınız, kronik hastalık durumunuz, geçmiş aile öykünüz gibi birçok etken, temel testlere ek olarak hangi testlerin yapılacağını belirler.


Her ay rutin yapılan ultrason muayenesinde, Can'ın kalp atışını duyduğum andaki heyecanımı hala hatırlıyorum.


Peki, o gün geldi çattı ve bebeğinizi sağlıkla kucağınıza aldınız, bebeğinizin masraflarını nasıl karşılayacaksınız? Bu noktada da, yeni doğan teminatı ve bebek sağlık sigortası imdadınıza yetişir. Yeni doğan teminatı, annenin poliçesine eklenir. Yeni doğan teminatı için, doğum teminatı şartı aranır. Yeni doğan teminatı poliçeye eklendiğinde de bebeğin ilk muayenesi, kuvöz, yeni doğan aşıları gibi tetkikleri gibi bir dizi işlem teminat kapsamına alınır.


Bebek teminatı ise, en geç doğumu takip eden 15 gün içinde (sigorta şirketlerine göre değişebilir) sigortaya başvurulması durumunda, aile poliçesine eklenir. Bebeğin doğum raporu, nüfus cüzdanı ve sigorta başvuru formu ile, poliçe süreci başlatılır. Burada kritik konu, şirketlere göre değişen ÖBYG (ömür boyu yenileme garantisi) koşullarıdır. Bu da, bebeğe bazı durumlarda ek avantaj sağlar. Örneğin, ödenmeyen bazı rahatsızlıkların ödenmesi gibi. ÖBYG ile detaylar için eski yazıma göz atabilirsiniz.


Doğumla beraber, yepyeni bir hayata merhaba dersiniz ailece. Çünkü, canınızdan can olmuştur ve bizim canımızın adı da CAN oldu. Can'ın da doğduğundan bu yana sağlık sigortası olduğu için, birçok hastalığı kolayca atlattık çok şükür. Yaşı da büyüdükçe, rutin kontrollere kadar düştü muayeneler. Oysa ki, ilk 2 yıl, aşılar dahil ciddi bir hastane ziyaretiniz oluyor. Özel durumlarda, hele de kreşe başladığı yıl, maalesef hastaneye daha sık gidiyorsunuz. Bizim bir de alerjik astım geçmişimiz oldu ve çok şükür o da geçmişte kaldı. Alerjik astımla ilgili bizim hayatımızda fayda sağlayan detayları da paylaşmışım yıllar önce. Yıllar geçiyor ve hepsi anılarda kalıyor.


Tüm annelere, anne adaylarına ve evlatlarına ithafen yazdım bu yazımı. Babaları da unutmamak lazım elbette.


Bir annenin evladına olan sevgisini kelimelerle anlatması zor. Ben de aşağıdaki mısralarla bitiriyorum:


1 Evlat, Hayat

Bir evlat gelir dünyaya,

Dünya güzelleşir.

Annenin kendi iç yolculuğu başlar,

Var gücüyle sever evladını,

Tüm gücüyle kollar dünyadaki kötülüklerden

Bir gözyaşı akmasın diye yapamayacağı yoktur

Sadece sever, çok derinden.

Ve iyilik diler tüm kalbinle tüm çocuklar için,

Bir evlat gelir dünyaya,

Dünya güzelleşir.❤️


35 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page