top of page
 • Sağlık sigortası yaptırmak neden önemli?
  Sağlık sigortaları olası sağlık risklerini (Örneğin bir ameliyat, ciddi bir rahatsızlık) güvence altına aldığı için, sizin maddi olarak yönetemeyeceğiniz durumları aslında karşılanabilir (affordable) ücretlerle önlemenizi sağlar. Türkiye’de sağlık sistemi, birçok ülkeye göre oldukça iyi bir durumda olmasına rağmen, özellikle ani gelişen, hızlı tedavi edilmesi gereken ve maliyeti yüksek rahatsızlıklarda, sadece iyileşmeye odaklanıp, işin maddi boyutunu dert etmenizi önler.
 • TSS (Tamamlayıcı Sağlık Sigortası) ve ÖSS (Özel Sağlık sigortası) arasındaki fark nedir?
  TSS sadece SGK anlaşmalı hastanelerde geçerlidir. ÖSS ise, daha çok hastanede geçerlidir (SGK şartı aramaz). TSS’de sadece 15TL katılım ücreti ödersiniz. ÖSS’de ise, poliçeye göre %20-30 civarında katılım payı ödersiniz. TSS’de ek teminatlar (diş vb) genelde kapsamda olmaz. Kapsamı daha geniş olan ve anlaşmalı hastane sayısı çok daha fazla olan ÖSS, TSS’ye göre daha pahalıdır. Detaylar için Seri-2’ye bakınız.
 • Sağlık Sigortamı iptal ettim, yenisini yapamazsam veya ara vererek yapsam bir kaybım olur mu?
  Evet, kaybınız olur. Bir sağlık sigortasını iptal ettikten sonra, yeni sağlık sigortasınız en geç 30 gün içinde yapmazsanız, bütün haklarınız kaybedersiniz ve ilk defa sigortalanır gibi olursunuz. Bu durumda da, eğer geçmişte size koyulan bir teşhis vb varsa, bunlar sigortanızın kapsamında dahil edilmez ve bu rahatsızlıklar için sigortanızı maalesef kullanamazsınız.
 • Sağlık sigortası yaptırırken nelere dikkat etmem gerekir?
  Sağlık sigortaları TSS(tamamlayıcı sağlık sigortası) ve ÖSS (özel sağlık sigorta) olarak iki ana gruba ayrılır. Farklılaştığı nokta; geçerli olduğu hastane ağı ve teminatların kapsamıdır. Dolayısıyla, ihtiyaçlarınız ve bütçeniz seçim konusunda size yardımcı olur. Sağlık Sigortası alırken en temel sorulması gerekenler: 1-Hangi hastanelerde geçerli? 2-Hangi teminatları kapsar? Teminatlar 3 grupta incelenebilir: 2.1. Ayakta Teminatı: Doktor muayene, reçeteli ilaç gibi en sık kullanılan teminatlardır. 2.2. Yatarak Teminatı Hastanede yatarak yapılan işlemleri kapsar. Örneğin ameliyatlar 2.3. Ek Teminatlar Diş, göz, checkup gibi daha seyrek kullanılan teminatları kapsar. 3. Teminatların katılım payı nedir? Sigorta türüne göre değişkenlik gösterir. Genelde; Yatarak teminatlar genelde limitsiz olup, %100 sigorta şirketi tarafından ödenir. Ayakta teminatların genelde limitleri olup (örneğin yıllık 10.000TL), %80'ini genelde sigorta şirketi öder. Yani sigortalı %20 civarı kendisi öder.
 • Sağlık sigortasını erken yaşta yaptırmanın bir faydası var mı?
  Evet, hem daha uygun fiyatla yapmanızı sağlar, hem de daha sağlıklı bir dönemde yaptırdığınız için teminat/güvence altına alınan konular daha çok olur. Yani, gençken kalp damar rahatsızlığını yakalanma ihtimaliniz düşük olup, sağlıklıyken sigorta yaptırdığınızda kalp-damar rahatsızlıkları kapsamda olur. Ama yaş ilerledikçe, hastalıklar da doğal olarak arttığında ve sigorta sadece “poliçe sonrası oluşan rahatsızlıkları” kapsadığından, kalp damar rahatsızlıkları teşhis konmuş olarak poliçe yaptırırsanız, maalesef bu hastalık poliçenizden ödenmez. Ve diğer konu da, bir çok şirket, 60 yaş üstü kişileri maalesef poliçe yaptırmaz.
 • ÖBYG ne anlama gelir, önemli midir?
  ÖBYG (Ömür Boyu Yenileme Garantisi), sigorta şirketinizin, sigortanızın kapsamını değiştirmeden ömrünüz boyunca yenileyeceğine dair verilen taahhüttür. Sigorta şirketinizin belirlediği koşulları yerine getirmeniz durumunda kazanılan önemli bir haktır. ÖBYG kazanılma hakları şirketlere göre değişkenlik göstermekle birlikte aşağıdaki 2 kriter önemli bir etkiye sahiptir: Üst üste aynı sigorta şirketinde geçirilen süre (ort. 3 yıl civarıdır) Sigorta şirketlerindeki kullanım frekansı (HPO% (Hasar/Prim oranı) olarak takip edilen önemli bir KPI’dır ve sizin toplam sigorta şirketinize maliyetiniz (yani hastane harcamalarınız), sigorta şirketinize ödediğiniz tutara bölünerek elde edilir) Yaşınız da belirleyicidir, çoğu şirket, ÖBYG hak ediş için bir üst yaş belirler. Özetle, sigortanı temkinli kullanman burada önemlidir. ÖBYG hak edil sonrası, sigorta şirketinin seni sigortalamaması veya farklı ek prim vb uygulaması kanunen mümkün olmaz. O nedenle, ÖBYG hak etmek, sigortanızın uzun vadeli olabilmesi için kritiktir.
 • Sağlık sigortamdaki kullanımlarıma, kalan limitlerime nasıl erişebilirim?
  Birçok sigorta şirketinin web sitesi/mobil uygulamasından aşağıdaki detaylara kolayca erişebilirsiniz. Ya da çağrı merkezi veya ürünü satın aldığınız satış noktasından da öğrenebilirsiniz. Ancak en kolayı mobil uygulama: • Teminat bazında limitleriniz • Teminat bazında kalan limitiniz • Teminat bazında kullanımlarınız
 • Sağlık sigortası fiyatlarına ve içeriğine nasıl erişirim?
  Sağlık sigortası kapsam ve fiyatlarına, sigorta şirketlerinin web sitelerinden, satış kanalları olan acentelerinden, çağrı merkezlerinden erişebilirsiniz. Ayrıca sigortam.net gibi, sadece dijital kanaldan sigorta satışı yapan şirketlerden aynı anda birden fazla sigorta şirketinin fiyatına erişip, kıyaslama yapabilirsiniz.
 • Koçluk Hakkında Merak Ettikleriniz
  1- Neden Koçluk hizmeti almalıyım? · Bir konuda farkındalık kazanmasını · Danışan kendi fark ettiği için, tavsiyeden çok daha yüksek içselleştirilir · Aksiyonları danışan fark ettiği için, hızlıca hayata geçmesini · Kişinin gerçek potansiyelini fark etmesini Özetle; · "Koçluğunuzla daha fazla başarı elde edebilirsiniz." · "Koçluğunuzla daha sağlıklı ilişkiler kurabilirsiniz." · "Koçluğunuzla hayalinizdeki kariyere ulaşabilirsiniz." 2-Süreç nasıl işleyecek? · iletisim@nilgunguden.com adresine mail atmanız yeterli. · Ardından, size tanımak ve sizin beni tanımanız için, keşif görüşmesi yapacağız. · Sizin kararınız sonrası, koçluk seanslarımıza başlayacağız.
 • Mentörlük Hakkında Merak Ettikleriniz
  1-Mentorluk Ne Vaat Eder? Problem/ihtiyacınıza, o konuyu daha önce deneyimlemiş birisinden görüş almak Farklı bakış açılarına, kısa sürede ulaşmak Olası hataları önceden öngörmek Problem/ihtiyacınızı doğru yöntemle çözmek 2-Nasıl İlerleyeceğiz? iletisim@nilgunguden.com adresine mail atmanız yeterli. Ardından, size tanımak ve sizin beni tanımanız için, ücretsiz kimya/keşif görüşmesi yapacağız. Sizin kararınız sonrası, koçluk seanslarımıza başlayacağız. Pazarlama / Ürün Yönetimi Pazarlama / CRM Pazarlama / Müşteri Deneyimi Pazarlama / Sadakat Programı Yönetimi Stratejik Pazarlama İş Geliştirme ve Büyütme (Growth Marketing) Temel Proje Yönetimi Sağlık Sigortaları Ürün Yönetimi & İş Geliştirme
 • Eğitim Hizmetlerim
  Eğitim verdiğim alanlar: Pazarlama / Ürün Yönetimi Pazarlama / CRM Pazarlama / Müşteri Deneyimi Kurumsal Satış Pazarlama / Sadakat Programı Yönetimi Stratejik Pazarlama İş Geliştirme ve Büyütme Temel Proje Yönetimi Sağlık Sigortaları Ürün Yönetimi & İş Geliştirme
bottom of page