top of page

Değerlerimiz, En Kıymetli Hazinemiz

2023 yılının kelimesi “otantik” seçilmiş; kişiye özel, sadece sizde olan, “biricik”. Bizi biricik yapan birçok özelliğimiz var; saçımız, kaşımız, gözümüz ama en çok değerlerimiz.

Kişilik değerleri, bir kişinin karakterini şekillendiren ve yaşam kararlarını etkileyen temel inançlardır. Bu değerler, bireyin davranışlarını, ilişkilerini ve yaşamını büyük ölçüde etkiler; kişinin daha sağlıklı ilişkiler kurmasına, daha başarılı olmasına, zorluklarla daha etkili bir şekilde başa çıkmasına ve toplumsal katkıda bulunmasına yardımcı olur.

Öne çıkan değerlerimizden bazılarını aşağı ekledim; hepimizde bu değerlerin önem sırası farklı ve yıllar içinde de bazı değerlerimizin bizde yarattığı etki azalabilir, artabilir ama kaybolmaz:

·        Dürüstlük

·        Empati

·        Adalet

·        Saygı

·        Sorumluluk

·        Yardımseverlik

·        Cesaret

·        Sabır

·        Bağımsızlık

·        Sevgi

·        Yaratıcılık

·        Açıklık

 

Koçlukta ise, değerler yöntemi ile, kişinin değerlerini tanımlaması, anlaması ve bu değerlere uygun yaşamını yönlendirmesi hedeflenir;

·        Önce değerler keşfedilir. Birçok test bize fikir verir. En bilineni ücretsiz de yapabileceğiniz “via karakter testidir.” Sadece 5-10 dakikada kendinizle ilgili değerler setine erişebilirsiniz.

·        Değerlerinizin öncelik sırası kritiktir; hangi değeriniz size daha çok dokunur, hangisi daha az.

·        Ardından değerlerinizle yaşamınız tutarlı mı, uyuşuyor mu fark edersiniz.

·        Hedef, değerlerinizden güç aldığınız, yaşamınızla uyumlu hedefler koymaktır.

·        Bu hedeflere ulaşmanızı yani iç motivasyonunuzu yine değerlerinizden güç alarak sağlarsınız.

 

İlk defa koçluk eğitimi sırasında değerler testini yapmıştım ve benim için bir “aha anıydı”. Bu yazıyı yazmadan tekrarladım, acaba değerlerimin önceliklerinde bir değişim, beni şaşırtacak bir durum var mıdır diye; “dürüstlük, sevgi, öğrenme aşkı ve adalet” en üst sıralarda kalmaya devam etmiş; liderlik, tedbirlilik biraz aşağılara inmiş. Yaratıcılık tırmanışa geçmiş😊 Aslında tam da içinde bulunduğum girişimcilik deneyimini tariflemiş. Bu sıralar en çok “öğrenme aşkımdan” güç alıyorum; zira, her gün yepyeni bir durum, konu, uzmanlık öğreniyorum.


Peki sizin değerleriniz hangisi?

Gelin birlikte keşfedelim.

24 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

1 Comment


Guest
Jan 17

2023 yılınin kelimesinin“otantik” seçildigini bilmiyordum. Ne güzel. Paylastigin icin tesekkurler. TT:)

Like
bottom of page