top of page

Müşterilerinizin Özel Günleri Sizin için de Özel mi?

40 yaşına karantinada girmiş birisi olarak, doğum günleri hayatım boyunca çok önemli olmadı, arada ufak kutlamalar oldu ama hiçbir zaman oğlum Can’ın hissettiği ve bize de yansıyan o heyecanı yaşamadım. Ama Can’dan sonra her şeyde olduğu gibi, doğum günlerine bakış açım da değişti.

Oğlum 6 yaşına girdi ve son 3 yıldır hayatımızdaki en önemli olay Can’ın doğum günü kutlamaları. Tüm detayları aylar önceden konuşuyoruz:

·       Kimleri davet edecek?

·       Pastada hangi karakterler olacak?

·       Arkadaşlarına neler hediye edecek? Anahtarlık, balon, çikolata…

·       Pinyata kelimesini de bu sayede öğrendim, gökten hediye yağması gibi bir şey..

·       Konsept ne olacak? Bu yılki Ninjagoydu 😊

·       Ve tabii, en yakınlarından hangi hediyeleri isteyecek, hediye listesi bu sene legolarla doluydu…

Mum üflerken, hediyeleri açarken gözlerindeki heyecanı ve umudu görmek bile beni heyecanlandırıyor, “iyi ki diyorum iyi ki doğmuş”, ne kadar da önemli bir gün gerçekten, Can gerçekten haklı…. Doğum günü olmasa, hayatımız ve hiçbir anımız olmayacaktı. Her zamanki gibi yine önemli bir tabuyu kırdı Can hayatımda…

Sanırım aynı durum müşterilerimiz için de geçerli; onlar da bizim kıymetlimiz ve doğum günleri hatırlanmaya değer. Hatırladığımız her doğum günü ise, aslında hem kısa vade hem de uzun vadede, müşterimizle olan bağımızı güçlendirdiği gibi, satışlarımızı da artırıyor. Experian tarafından yapılan araştırmaya göre, doğum günü e-mailleri, klasik e-maillere göre %481 (neredeyse 5 katı) daha fazla dönüşüm oranına (conversion rate) ve %179 daha fazla (neredeyse 2 katı) tıklanma oranına sahip ve %342 daha fazla (neredeyse 3,5 katı) gelir yaratılmasına imkân sağlıyor.

Peki, doğum gününü nasıl hatırlamalı, süreci nasıl yönetmeliyiz ki hem müşterimiz memnun olsun hem de bunu şirketimiz için de değerli hale getirebilelim.

Müşterimizin doğum gününü hatırlamak için, öncelikle doğum gününü bilmemiz gerekiyor😊 Bu da kişisel bir bilgi olduğu ve KVKK kapsamında izinlerle toplanabildiği için, bunu yeni üyelik süreçlerimizde veya dönemsel kampanyalarla ucuna havuçlar koyarak toplayabiliriz.

Doğum gününü öğrendik, peki müşterimize nasıl dokunacağız derseniz, bunun da farklı yolları mevcut. Yıllar önce, adrese doğum günü kartı bile yollanıyordu, buna bizzat şahit olmuştum ama adresler, maliyet vb düşünüldüğünde bu çok da tavsiye edeceğimiz bir yöntem olmaz. Bu da fayda/maliyet ve süreç gözetilerek; telefonla arama, SMS gönderme veya email gönderme ile olabilir. Çalıştığım firmalardan birinde, SMS ile hem doğum günlerini kutladığımız hem de doğum günü ayına özel indirim verdiğimiz kurgular yapmıştık ve bunların geri dönüşleri oldukça yüksek olmuştu klasik kampanya kurgularımıza göre.

Son yıllarda en çok tercih edilen doğum günü kutlama yöntemi ise e-mail. En çok tercih edilme nedenleri arasında; e-mailin maliyetinin çok düşük olması, kişiselleştirilebilmesi, kolay ölçülebilmesine, etkileyici ve dikkat çekici görseller kullanılabilmesi gibi nedenler sayabiliriz. Pazarlama otomasyon araçları (HubSpot, Marketo vb) ile de operasyon yükü oldukça hafiflemiş durumda; doğum günü e-mail formatları tek seferde hazırlanarak, kolayca kişiye özel e-mail gönderimleri yapılabiliyor.

Peki, e-mail ile doğum günü kutlamak iyi hoş da, kuru kuru olur mu? Kuru kuru bile olabilir, herkes doğum gününün kutlanmasını ister ancak madem bu işi yapıyoruz, daha iyi sonuçlar elde etmek ve karşı tarafı da daha fazla mutlu etmek için (firmamız da mutlu olacak bu arada), indirim/fayda vermek çok daha iyi olur. Müşterimizin kullanmasına imkan tanıyacak sürede (örneğin bir ay boyunca geçerli), biliyorsak onun geçmişte tercih ettiği ürünlerde (burada CRM gücümüz devreye giriyor) fayda vermemiz, herkesi memnun edecek sonuçlar doğuracaktır.

İnsanın en çok önemsediği konulardan biri “değer verilmek, önemsenmek” ve “övülmek”. Doğum günü kutlaması işte tam da bu yüzden çok önemli; müşterimize “sen benim için değerlisin” iletişimi yapıyoruz. Doğum günü tek seçenek mi? Elbette değil, müşterimiz olduğu günden, bizimle geçirdiği yıllarım her biri bizim için kıymetli. Yani, bizim müşterimiz olduğu günü de (hoş geldin teklifi ile), bizimle geçirdiği 5.yılını da (hatrı sayılır bir fayda ile) kutlayabiliriz. Hem müşterimizin gönlünü kazanırız, hem de yaratacağı ek gelirle firmamızın finansallarına pozitif etki sağlarız.

6. yaşı kutladık ve 7. yaş planlamalarına ise şimdiden başladık Can ile…Doğum günü organizasyonları konusunda epey uzmanlaştım sanırım...

Heyecanlı, umut dolu ve size değer veren markaların da kutladığı nice güzel doğum günleriniz olması dileğiyle…

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page