top of page

Hayat Sahnesinde, Hangi Perdede, Hangi Sigortaya İhtiyacınız Var?

"Hayat bir tiyatrodur ama sahne üzerindeki oyunculara tek bir kez rol verilir: yaşamak." - Lucius Annaeus Seneca

Hepimiz, kendi sahnemizde, kendi rolümüzü oynuyoruz. Oyunumuzda bazı perdeler var;

  • Bebeklik (0-2 yaş)

  • Erken Çocukluk (2-6 yaş)

  • Orta Çocukluk (6-12 yaş)

  • Ergenlik (12-18 yaş)

  • Genç Yetişkinlik (18-40 yaş)

  • Orta Yaşlılık (40-65 yaş)

  • Yaşlılık (65 yaş ve üstü)


Sevgili Akan Abdula'nın yeni yaş tanımını çok sevmiştim. Detaylar için tıklayabilirsiniz. 44 yaşında birisi olarak, "39-54 yaş; tecrübeli gençlik dönemi" tanımını çok beğendiğimi itiraf etmeliyim.


Her perdede, bizim için bazı kritik sahneler var; örneğin, ergenlikte, çocukluk-yetişkinlik arasında kendimizi bulmaya gayret ediyoruz; duygularımız hiç olmadığı kadar yoğun. Eğitim hayatımızın olmazsa olmazı.


Genç yetişkinlikle ise, yetişkinliğe adım atmış, belki üniversiteye devam etmiş, ardından hayata atılmış oluyoruz. Bir meslek seçiyoruz, iş hayatı ana odağımız oluyor. Şanslı ve kendimizin farkındaysak, değerlerimizle örtüşen bir meslekle hayatımızı taçlandırıyoruz. Ardından kendi evimize çıkıyoruz. Belki de bir süre sonra hayatımızın aşkı ile evleniyoruz ve kimbilir belki sonra da çocuğumuz oluyor.


Ve macera çocuğumuz olduğunda başlıyor; onun bebekliği, çocukluğu derken, önce orta yaşlı ardından yaşlı oluyoruz ve hayat sahnesindeki oyunumuz tahminimizden hızlı geçiyor ve bir anda son perdede, seyircileri selamlarken buluyoruz kendimizi. Sahne ışıkları bizi işaret ederken, seyirciler bizi ayakta alkışlarken, tüm perdeler gözümüzün önünden geçiyor ve gururla, huzurla, şükürler hayat sahnesinden ayrılıyoruz.


Hayatımız bir tane ve her perdesinde, sigorta ürünleri ile hem hayatımızı kolaylaştırabilir, hem riski yönetebilir hem de birçok alanda kendimizi güvence altına alabiliriz.


Örneğin; bebeğimiz olduğundan itibaren, sağlık sigortası; öncesinde doğum teminatı olan sağlık sigortası; birçok açıdan sağlığımızı güvence altına almamızı; olası bir rahatsızlık durumunda ise, finansal bir zorlukla karşılaşmadan, hızlıca sağlığımıza kavuşma imkanı sağlar.


Okul hayatımız, 4+4+4 ilkokul+ortaokul+lise ve ardından üniversite olarak devam eder ve bu süreçte masraflar da beraberinde artar ebeveynler için. Burada eğitim sigortası imdadınıza yetişir. Eğitim Sigortası ile başınıza gelebilecek beklenmedik risklere karşı çocuğunuzun eğitim masrafları karşılanır.Eğitim Sigortası ile, başınıza gelebilecek yaşam kaybı ya da tercihinize göre kaza sonucu maluliyet durumunda, çocuğunuzun eğitimine devam edebilmesi için poliçede belirtilen tutar tarafınıza ya da yaşam kaybı halinde hak sahiplerine ödenir.


Mezun oldunuz ve kiralık veya kendi evinize çıktınız. Hayatımızda deprem gerçeği var; evinizin mutlaka depreme karşı sizi güvence altına alan deprem sigortası (dask) olmalıdır. Deprem dışında, evinizde yaşanabilecek birçok olaya karşı, evinizi güvence altına alan konut sigortaları ise, finansal olarak sizi büyük maliyet kalemlerinden korur. Allah korusun olası bir yangın, hırsızlık, su basması gibi birçok evde oluşabilecek olaya karşı, sizi belirli teminatlarda korur.


Hayatınızda yepyeni bir heyecan var; ehliyet aldınız ve ilk arabanızı satın aldınız. Trafik sigortası ve kasko sigortası ise, olası kazalarda, aracınızın tamiri; karşı tarafa verilen zararın giderilmesi konusunda can kurtarıcı olacaktır.


İşe girdiniz ve işinizde keyifle çalışıyorsunuz. Ancak, bazen beklenmedik durumlarla karşı karşıya, hatta size açılan davalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Özellikle bazı mesleklerde.Mesleki çalışmaların esnasında yapabileceğin eksik veya yanlış işlemler sonucunda oluşan zararları karşılamak durumunda kalabilirsin. Mesleki sorumluluk sigortası, yaptığın bu işlemler sonrasında ödemek zorunda kalacağın yasal tazminatlar için koruma sağlayan bir sigorta türüdür. 


Çalışma hayatı inişli çıkışlı; bazen de işinizi kaybedebilirsiniz. Bu noktada ise, işsizlik sigortası imdadınıza yetişir. Farklı çözümler sunan sigorta şirketleri, özellikle kredi kartınızın belirli limitler dahilinde ödenmesini taahhüt eder.


Teknoloji hayatımızın olmazsa olmazı ve artık verimiz her yerde. Bu noktada siber suçlara karşı da hayatın her alanında önlem almak faydalı olabilir.Bireysel Siber Güvenlik Sigortası kapsamında kimlik hırsızlığı, ödeme araçlarınızın hileli veya kötüye kullanımı,e-alışveriş anlaşmazlıkları ve sanal dünyada saygınlığınıza zarar verilmesi durumunda destek alabilir ve bu süreçlerde ihtiyaç duyabileceğiniz hukuki danışmanlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.


Peki evleneceksiniz, burada size hangi sigorta faysa sağlayabilir? Oldukça yeni bir ürün olan düğün sigortası. Düğün sürecindeki çiftleri ve ailelerini yaşanabilecek çeşitli risklere karşı teminat sağlar. Teminatları firmaya göre değişmekle birlikte olası kaza ve düğün iptali durumları için teminatları vardır.


Sahnede oyununuz devam ederken, ne kadar erken bireysel emeklilik ve/veya hayat sigortası yaptırırsanız ise, ilerideki perdelerde yani yaşlılığınızda rahat edersiniz. Her ay bütçeniz doğrultusunda yapacağınız düzenli ödemelerle, emeklilik hayatınızda ister toplu para isterseniz aylık düzenli maaş alarak, son perdede hayatın tadını çıkarmaya devam edersiniz. Üstelik birçok sigorta şirketi bireysel emeklilik paketiniz kapsamında sizlere ek faydalar vererek hobilerinize da zaman ayırmanızı teşvik eder. Yoga, meditasyon gibi sağlıklı yaşamı teşvik eden aktiviteler ya da farklı seyahat/tiyatro etkinliklerinde indirimlerle emeklilik hayatınızı renklendirir.


Sigorta şirketleri, ellerindeki demografik ve davranış verileriyle, müşterilerinin hayatının hangi evresinde olduğunu ve ihtiyaçlarını tahminleyerek; ihtiyaçlarına uygun sigorta ürünlerini, doğru zamanda, doğru kanaldan kolayca sunabilir hale geldi. Hem CRM uygulamaları, hem tahminleme modelleri birçok açıdan büyük verileri anlamlandırmaya ve bunları aksiyona uygun hale getirmeye oldukça faydalı çözümler sunuyor. Dask sigortası olup konutu olmayan konut sigortası ya da trafik sigortası olup taşıt sigortası olmayana taşıt sigortası önermek en kolay yapılabilecekler arasında. Asıl fark, kişinin sigorta şirketlerindeki mevcut verilerinden hayatının hangi aşamasında olduğunu tahmin etmekle yaratılır. Kişinin kasko sigortası yaptırdığı araç modeli üst segmentse ve en kapsamlı olansa ve sizde sağlık sigortası yok; kapsamlı bir özel sağlık sigortası sunulabilir. Ya da evli ve çocuk sahibi verisi varsa (bazen anketlerle veya dönemsel sorularla demografik veriler temin edilebilir), aile sağlık sigortası sunulabilir. Geçmişte sigorta şirketinde kullandığı konut, araç ve sağlık sigortası var ve devam ettirmediyse; çapraz kampanyalarla birden fazla ürünü tek seferde daha uygun fiyata satın alma imkanı verilebilir.


Nokta atışı davranış analizi içinse, sigorta şirketlerinin ek fayda olarak sunduğu asistans hizmet kullanımları ve iş ortaklıkları ile yaptıkları kampanya kullanımları dikkate alınabilir. Örneğin bir benzin kampanyasına katıldıysa ve araç sigortası yoksa, muhtemel bir araç sigortası kullanıcısıdır. Ya da çocuklu ailelere özel bir etkinliğe katıldıysa, çocuğu için farklı sigortalar önerilebilir. Ve bu seçenekler sonsuzdur.


Aslında, siz hayat sahnesinde baş rolünüzü keyifle sergilerken, size uygun sigorta ürünleri ile, siz oyuna odaklanır ve sahnenin keyfini çıkarırsınız; riskleri sizin adınıza sigorta şirketi düşünür ve ihtiyaç anında hep yanınızda olur. Hayat sahnesinde, son perdeden, şükür, gurur ve huzurla ayrılmanız dileğiyle...


28 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page